Lineární motory, lineární pohyb

Ve vysoce dynamických automatizačních zařízeních zajišťují naše lineární servomotory SL2 nebo elektrické válce CMS.. potřebný lineární pohyb. Konstrukční řada SL2 si při tom vystačí bez mechanických přenosových členů a opotřebovávaných dílů. Díky rotorům s permanentními magnety poskytují naše elektrické válce pětkrát rychlejší dobu nárůstu síly než běžné pneumatické válce, a to díky patentovanému mazání v olejové lázni bez údržby. Přesvědčte se sami!

Co jsou lineární motory?

Lineární motor je řešení pohonu, které se liší od rotujícího motoru: Na rozdíl od rotujícího stroje negeneruje lineární motor točivý pohyb u poháněného objektu, nýbrž jím pohybuje přímočaře nebo po zakřivené dráze. Lineární motor se používá tehdy, když dynamika, kterou dosahuje rotující servomotor, nedostačuje a když je místo toho nutné realizovat přímý translační pohyb (lineární pohyb). To je například tehdy, když je nutné aplikace pohánět přímo (lineární motory) nebo při precizních přestavovacích procesech (lineární válce).

Jak funguje lineární motor?

Princip fungování lineárních motorů lze odvodit z principu rotačních motorů . Jinak než u rotujících pohonů je u lineárního motoru často uváděna do pohybu aktivní, napájená část, zatímco elektricky pasivní část je v klidu. „Elektricky pasivní“ v tomto případě znamená, že magnetické pole je zpravidla vytvářeno permanentními magnety, které mohou být seřazeny libovolně vedle sebe. Reakční síly musí zachycovat lože stroje nebo zařízení.

Zatímco rotující motory vyžadují přenášecí prvky jako řemeny, řetězy nebo podobně, aby z rotačního pohybu nepřímo vyrobily translační pohyb, umožňují lineární pohyby realizovat pohyb a posuvové síly přímo. Proto jsou lineární motory označovány i jako přímé pohony .

Lineární motory mohou dosahovat velmi vysoká zrychlení (až 6 g) a rychlosti pojezdu až 13 m/s (48 km/h). Proto se velmi dobře hodí pro použití v obráběcích strojích, polohovacích a manipulačních systémech a v obráběcích centrech.

Lineární servomotory SEW-EURODRIVE

Prostřednictvím téměř neopotřebitelných a bezúdržbových synchronních lineárních servomotorů SL2 nabízí společnost SEW-EURODRIVE kvalitní řešení pohonu. Přímé pohony s konvekčním chlazením nebo externím větráním jsou vhodné zejména pro manipulační úkoly, aplikace „pick and place“ a souběžné zpracování. U nás můžete zakoupit prvotřídní lineární motory , které se ideálně hodí k Vaším aplikacím.

Co jsou lineární válce?

Lineární nebo elektrické válce jsou elektrické přestavovací agregáty, které dokáží přímočaře vysunout a opět zasunout tyč. Elektrické válce jsou navíc výkonnou alternativou k pneumatickým nebo hydraulickým válcům.

U elektrických válců slouží jako pohon elektromotor. Často se při tom jedná o servomotor. V některých případech je motor propojen s převodovkou ; motor ale většinou pohyb vytváří přímo přes závitové vřeteno. Prostřednictvím chodu vlevo/vpravo lze vřeteno zasunovat a vysunovat. Omezení pohybu je realizováno samotnou aplikací a někdy i koncovým vypínačem. Elektrické válce lze použít pro posuvové a/nebo tlačné síly.

V porovnání s hydraulickými nebo pneumatickými válci probíhá instalace elektrických válců velmi jednoduše, neboť se pouze přivede energie ve formě proudu - nákladné generátory tlaku odpadají. Elektrické válce jsou navíc většinou kompaktnější než obě ostatní varianty a jejich integrace je proto méně složitá. Kromě toho při použití elektrických válců většinou profitujete z nižších nákladů, protože odpadá celá vysokotlaká část (energie, úprava, hadice atd.). Zatímco hydraulické a pneumatické válce vyžadují tlak k udržení polohy i v klidovém stavu, disponují elektrické válce obvykle díky stoupání závitu vřetene samodržností. To jim umožňuje setrvat v určité pozici. Kompaktnost se dosahuje tímto způsobem:

  • díky krátkému vřetenu v osově lineárním provedení
  • díky vysoké integraci motoru (a převodovky)
  • nebo díky osově rovnoběžnému provedení, při němž je motor zabudován nad poháněným vřetenem (a popř. je spojen přes převodovku).

Elektrické válce SEW-EURODRIVE

Společnost SEW-EURODRIVE Vám nabízí elektrické válce konstrukční řady CMS mazané tukem a v olejové lázni.. . Patentované mazání v olejové lázni má tu výhodu, že se jedná o mazání pro celou dobu životnosti. Domazávání závitového vřetene proto není nutné.

Ke kontaktnímu formuláři

Jsme tu pro Vás!

Máte konkrétní dotaz a chtěli byste od nás poradit? Pošlete nám zprávu se svými dotazy.

Kontaktujte nás
Kontakt

Zadejte prosím své PSČ pro nalezení vhodné kontaktní osoby.

Poslední návštěva