Využití ve vinařském závodě Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien GmbH

 • Energeticky účinné pohony SEW-EURODRIVE ve vinařském závodě Rotkäppchen

  Energeticky účinné pohony ve vinařském závodě Rotkäppchen

  Vinařský závod ve Freyburgu sází na plnicí zařízení firmy Krones AG s energeticky účinnými motory SEW-EURODRIVE.

Pro zachování konkurenceschopnosti ve výrobě nápojů je automatizace enormně důležitá pro nákladově efektivní proces výroby a stáčení nápojů. S pohony SEW-EURODRIVE dosahuje výrobce sektu až 50% úsporu energie.

Sekt Rotkäppchen - šumivý úspěch

Vinařský závod Rotkäppchen píše příběh podnikatelského úspěchu. Byl založen v roce 1856 ve Freyburgu an der Unstrut. Dnes jeRotkäppchen-MummSektkellereien GmbH se svou širokou paletou výrobků jedničkou na trhu se sektem v Německu. Vinařství ve Freyburgu produkuje cca115 milionůlahví ročně. Celá firemní skupina vyrobí přibližně 240 milionů lahví sektu a lihovin za rok.

Spolupráce mezi společnostmi SEW-EURODRIVE a Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien GmbH trvá již dlouhou dobu. Dceřiná firma Matheus-Müller-Sektkellereien GmbH v Eltville již vybavila jednu plnicí linku pohonnou technikou SEW-EURODRIVE a klasickými převodovými motory. Zvýšení výkonu a modernizace technologie plnicích linek bylo naplánováno i ve vinařství Rotkäppchen ve Freyburgu.

Plánování projektu začalo s ambiciózním harmonogramem v polovině roku 2011. Firma přestavbu uskutečnila již na jaře 2012. Společnost vybudovala novou plnicí linku Krones. Ta má jmenovitý výkon27 000lahví za hodinu, což je ve výrobě sektu skutečně mnoho.

K vysoké výkonnosti při plnění sektu přispívá mnoho rafinovaných individuálních řešení na nové plnicí lince:

 • Dynamické manipulační jednotky k zavírání lahví a připevnění červeného víčka
 • Robustní řetězy s kloubovými závěsy pro přepravu lahví
 • Účinné motory k pohánění přepravní techniky - decentrální pohony s vysokou účinností snižují spotřebu energie
 • Mechatronické pohonné jednotky MOVIGEAR®splňují již dnes požadavky na třídu účinnosti IE4

Vysoce účinné mechatronické pohonné systémy pro optimální dosažení cílů

Hmotnost lahví, vysoká oběžná rychlost a materiálová dvojice láhev-řetěz znamenají vysoké namáhání dopravních systémů. Proto vinařství Rotkäppchen používá řetězy s kloubovými závěsy z nerezové oceli. Pro výrobce sektu je důležité, aby docílil vyšší spolehlivost a energetickou účinnost a rovněž dosáhl menší zatížení hlukem. Firma se rozhodla pro nově vyvinuté řetězy s menší roztečí. Podle měření firmy Krones běží o 1,5 dB tišeji než běžné přepravní systémy. Dále se výrobce sektu přesvědčil o firmou Krones předpovídané výrazné úspoře energie až 50 % oproti běžným pohonům dosažené díky jednotkám MOVIGEAR®.

Speciálně pro energeticky úsporné modernizace v centrálních instalačních koncepcích nápojového průmyslu dodáváme mechatronickou pohonnou jednotku MOVIGEAR®i v provedení DSM se samostatnou elektronickou částí. Po dohodě s firmou Krones jsme tak v závodě Rotkäppchen zabudovali 50 pohonných jednotek MGF..-DSM, které již dnes splňují třídu energetické účinnosti IE4. Dále jsou v podniku instalovány frekvenční měniče v centrálním skříňovém rozvaděči. Jeho odpadní teplo využívá firma Rotkäppchen v zimě k vytápění prostoru skladu.

Mechatronické pohonné systémy představují konzistentní pokračování velmi úspěšné koncepce decentrálních pohonných systémů a mají řadu pozitivních vlastností:


 • Kompaktní konstrukce se výborně hodí pro efektivní uspořádání přepravních zařízení
 • Spojení maximálně účinných jednotlivých komponentů vede v součtu k velmi vysoké účinnosti systému
 • Pohony MOVIGEAR®generují vysoké záběrné a zrychlující momenty, aby bylo možné zařízení po delší odstávce znovu rozjet
 • Použití pohonů MOVIGEAR®znamená podstatné snížení nákladů na energii
 • Integrace a sladění všech komponentů pohonu vede k delší životnosti a vysoké dostupnosti zařízení
 • Povrchová úprava v hygienickém designu předurčuje mechatronický pohonný systém pro aplikace v potravinářství a nápojovém průmyslu. Díky protiadhezivnímu nátěru možnost použití v mokrém prostředí
 • Snížení nákladů na kabeláž a uvedení do provozu díky použití technologie Single Line Network s MOVIGEAR®-SNI. Zde je místo síťového napájení 400 V potřeba napájení elektroniky 24 V a místo samostatné komunikační sběrnice pouze jeden kabel

Protože se celková spotřeba energie sčítá napříč všemi závody firmy, vyplatí se i další opatření ke zvýšení energetické účinnosti. Proto se výrobce sektu připravuje na budoucnost a zavádí jako další úsporné opatření systém hospodaření s energiemi.

Servisní tým společnosti Krones AG byl 3 měsíce po oficiálním dokončení zařízení na místě, aby optimalizoval nastavení. Časová rezerva byla prodloužena na půl druhé minuty; to je velmi mnoho. Díky tomu může plnič jako řídicí stroj běžet nepřetržitě. A to je alfa a omega, neboť tím se přímo ovlivňuje úroveň produkce.

30 % až 50 % úspory energie díky použití jednotek MOVIGEAR® MGF..-DSM

Požadavek zákazníka

Pro firmu Rotkäppchen bylo důležité, aby docílila vyšší spolehlivost a energetickou účinnost a rovněž dosáhla menší zatížení hlukem.

Naše řešení

Výrobce sektu se přesvědčil o významné úspoře energie až 50 % oproti běžným pohonům díky technologii MOVIGEAR®a SNI. Firma se dále rozhodla pro nově vyvinuté řetězy s kloubovými závěsy z nerezové oceli s menší roztečí. Podle měření firmy Krones běží o 1,5 dB tišeji než běžné přepravní systémy.

Citát: Tobias Rost, technický ředitel, vinařství Rotkäppchen ve Freyburgu

Nové, efektivní pohony pro výrobce sektu Rotkäppchen

Ve závodě firmy Krones AG v Neutraublingu u Řezna jsme si prohlédli přepravní linku s pohony MOVIGEAR®. Předpovídaná úspora energie nás přesvědčila. ...

Otevřít
Kontakt
Navázání kontaktu k referenci Nápojový průmysl Rotkäppchen

Jsme tu pro Vás!

Máte konkrétní aplikaci a chtěli byste od nás poradit? Pošlete nám zprávu se svými dotazy.

Poslat dotaz
Kontakt

Zadejte prosím své PSČ pro nalezení vhodné kontaktní osoby.

Poslední návštěva