Pohyb jako tradice

Když bádenský bankovní obchodník v roce 1931 založil firmu Süddeutsche Elektromotorenwerke, nikdo netušil, že se z ní stane jeden z nejinovativnějších podniků v oboru pohonné techniky. Zveme Vás na cestu naší historií.

1931 1945 1948 1960 1965 1968 1971 1973 1975 1983 1987 1990 1994 1995 2003 2006 2008 2010 1950 1970
 • 1931

  Výroba motorů ve společnosti SEW kolem roku 1940

  1931

  SEW - na plný plyn od prvního dne

  13. června 1931 zakládá bankovní obchodník Christian Pähr Süddeutsche Elektromotorenwerke, SEW, v severobádenském městě Bruchsal. Výrobní program začínající firmy tvoří různé elektrické a převodové motory, elektrické pásové pily "Millicut", hoblovka "Simplitt", elektrické kotoučové pily "Circut" a hnací motory brusky "Poliglitt".

  Velké úspěchy svého podniku už Pähr nezažije. Pouhé čtyři roky po založení umírá ve věku 70 let. Podnik dále řídí jeho vdova Kunigunde Pährová za podpory jejich dcery Edeltraut.

  Zaměstnanci SEW po založení
  SEW obrázek

  Založení firmy v černobílém: zakládající zaměstnanci SEW

  Budova SEW v 30. letech 20. století
  SEW obrázek

  Budova SEW na cestě k úspěchu

 • 1945

  Ernst Blickle přebírá vedení podniku v roce 1945

  1945

  Velká šance pro velkého stratéga

  Když město Bruchsal 1. března 1945 zažívá zničující bombardování, zůstává velká část budov firmy SEW jako zázrakem ušetřena.

  Konec války současně ohlašuje nástup nejvýznamnější osobnosti ještě mladé firmy SEW: Ernsta Blickleho. V srpnu 1945 přebírá tento syn sedláka z oblasti Schwäbische Alb vedení podniku od své tchýně, Kunigunde Pährové.

  Do okamžiku převzetí spojovalo bývalého důstojníka s podnikem rodičů jeho ženy pouze málo. Přesto si Ernst Blickle rychlým tempem osvojuje odborné technické znalosti a od této doby řídí vzestup firmy SEW s vizionářským podnikatelským duchem.

  Nepoškozená budova SEW po bombardování v březnu 1945
  SEW obrázek

  Budova SEW těsně unikla zničení

 • 1948

  Převodový motor v akci kolem roku 1948

  1948

  Podnikatelský duch mezi troskami

  Na jaře 1948 leží velká část Německa ještě v troskách. Ernst Blickle, který tři roky před tím převzal firmu SEW, ovšem nemyslí pouze na obnovu. Mladý podnikatel chce expandovat. Výrobní haly v Bruchsalu už nestačí k tomu, aby vyhověly rostoucí poptávce po převodových motorech. A tak v deset kilometrů vzdáleném městě Graben pokládá základní kámen nového výrobního závodu na ploše 10 000 metrů čtverečních.

  V souvislosti s rozšířením podniku tam Ernst Blickle později nechává zřídit i sociální prostory pro zaměstnance a učňovské dílny.

  Pohled do výroby ve 40. letech 20. století
  SEW obrázek

  Pohonná technika pracuje bez zastavení

  Letecký snímek závodu Graben-Neudorf kolem roku 1950

  Impozantní pohled na nový závod z ptačí perspektivy

 • 1960

  První zahraniční pobočka SEW-USOCOME založena v roce 1960

  1960

  První stopy v zahraničí

  V roce 1960 pracuje v kancelářích a výrobních halách v Grabenu a Bruchsalu už asi 600 zaměstnanců. Během desetiletí, 1950 až 1960, zvyšuje SEW obrat z 1,4 milionů na přibližně 20 milionů německých marek.

  Bienvenue SEW USOCOME

  Vedle distribučního systému v Německu rozděleného na regiony sever, střed a jih přispívá k tomuto raketovému vzestupu i první pobočka v zahraničí. A tak se pod názvem SEW USOCOME otevírá v roce 1960 první zahraniční pobočka v alsaském městě Haguenau.

 • 1965

  Modulární koncepce výrobků jako základ pro stavebnici převodových motorů SEW

  1965

  Stavebnice, z níž jsou převodové motory

  V 60. letech 20. století se za velkou louží objevuje nový způsob myšlení, marketing. Hlavní dogma této nauky o řízení zní: Důsledná orientace celého podniku na potřeby trhu. Přístup, který Ernst Blickle se společností SEW již uplatňoval. Trh vyžadoval pohony, které by splňovaly speciální požadavky různých odvětví a výrobních procesů. Do té doby bylo možné takové specifické kombinace převodovek a motorů realizovat pouze za cenu obrovských nákladů.

  Řešení má název modularita: Stavebnice z převodovek a motorů, které lze flexibilně a levně kombinovat.

  Tento stavebnicový systém bylo možné optimálně implementovat do průmyslové sériové výroby s nízkými náklady na kus. Znamenalo to organizovat výrobu co nejvíce centrálně v několika málo závodech a s vysokým počtem kusů.

  Pohled do skladu motorů SEW kolem roku 1965
  SEW obrázek

  Pohled do skladu motorů SEW kolem roku 1965

 • 1968

  SEW-EURODRIVE Švédsko na konci 60. let

  1968

  Dovolená pro větší růst

  Myšlenka stavebnicového systému byla geniální. Nyní šlo o to vynést ji do světa.

  New York, Rio, Tokio? Ne. V roce 1968 otevírá své brány montážní závod ve švédském Jönköpingu. Rainer a Jürgen Blickle ještě dnes vzpomínají na dovolenou s kempováním a okamžik, kdy jim jejich otec, Ernst Blickle, řekl, že "tady, přesně tady" v Jönköpingu vybuduje nový závod SEW.

  Ještě v témže roce kráčí sedmimílové boty v rámci rozšiřování evropských poboček do Itálie. Dvě malé kanceláře v Milánu a Boloni znamenají počátek působení společnosti SEW na Apeninském poloostrově.

  Ve stopách Scotland Yardu. Od roku 1969 neřeší firma SEW zločiny, ale veškeré otázky pohonné techniky v kancelářských prostorách bývalé policejní stanice v anglickém Normantonu.

 • 1971

  Italský závod společnosti SEW-EURODRIVE v Limbiate 1969

  1971

  Welcome, Bienvenue a Benvenuto SEW-EURODRIVE

  Oficiální zastoupení SEW v Limbiate u Milána se potýká s nedostatkem prostoru. Kancelářské prostory a montážní hala musejí být jedenapůlnásobně rozšířeny, aby bylo možné zvládnout rostoucí poptávku.

  Evropské pobočky všude zaznamenávají řadu úspěchů a neustále rostou. Z tohoto důvodu dává Ernst Blickle v roce 1971 jasný signál, aby se zbavil pověsti regionálního podniku střední velikosti: Zrození firmy SEW-EURODRIVE.

  Zrození názvu firmy SEW-EURODRIVE 1971
  SEW obrázek

  SEW-EURODRIVE

 • 1973

  Prospekt motorů Obermoser na začátku sedmdesátých let

  1973

  Spojuje se to, co patří k sobě

  V roce 1973 regionální tisk hlásí: "Jednání byla úspěšná."

  Společnost SEW-EURODRIVE přebírá velkého konkurenta poválečných let, firmu Obermoser z Bruchsalu. Přímo v sousedství společnosti SEW vyráběl specialista na převodové motory přímé převody, bezhlučné chladničkové motory a šnekové převodovky. V druhém závodě v hornobavorském Miesbachu vyráběla firma Obermoser elektromotory. Podnik se ale už před ropnou krizí a následnou recesí v letech 1973/74 dostal do problémů. V souvislosti s převzetím je také očištěn výrobní program firmy Obermoser a rozdělen na tři závody SEW Haguenau, Graben a Bruchsal.

  Zdravý růst, i v těžkých časech

  Převzetí společnosti Obermoser AG posiluje pozici SEW-EURODRIVE ve stále větší globální konkurenci.

 • 1975

  SEW-EURODRIVE se rozšiřuje do Jižní Ameriky - nový závod v Brazílii

  1975

  Globální pohon s pionýrským duchem

  Mezinárodní expanze firmy pokračuje. Z jižní polokoule začíná v roce 1975 dobývání amerického kontinentu. Ve městě Guarulhos, v průmyslovém centru Sao Paula, zahajuje obchodní činnost SEW DO BRASIL Motores-Redutores LTDA. V roce 1977 přemisťuje Rainer Blickle své bydliště do Brazílie. Na místě buduje závod a krátce nato přebírá i jeho vedení.

 • 1983

  Závod SEW-EURODRIVE v Lymanu, USA

  1983

  Synové jako otcové zakladatelé

  Šest let po uvedení závodu v Brazílii do provozu překračuje společnost SEW-EURODRIVE v roce 1983 i hranice Spojených států. Ve městě Lyman v Jižní Karolíně dochází k podpisu zakládací listiny americké dcery SEW-EURODRIVE INC.

 • 1987

  Ernstu Blicklemu je udělen Spolkový kříž za zásluhy

  1987

  Konec jedné éry, pokračování úspěšného příběhu

  Po čtyři desetiletí budoval Ernst Blickle z malého rodinného podniku z Bruchsalu globálního hráče: SEW-EURODRIVE.

  Smrt Ernsta Blickleho v červenci 1986 znamená konec jedné éry německého podnikatelství. Vizionáři poválečného období, kteří vzali do rukou otěže německé ekonomiky, aby ji vyvedli z trosek.

  Dědictví úspěšného příběhu. Úmrtí velkého patriarchy firmy zanechává mezeru, kterou je nutné zaplnit. Tento úkol přebírají v roce 1987 společně Rainer a Jürgen Blickleovi jako společníci vykonávající funkci jednatelů skupiny SEW-EURODRIVE. Rainer Blickle před tím deset let vedl společnost SEW-EURODRIVE do Brasil. Jeho bratr Jürgen působil ve službách firmy v Kanadě.

  Rainer Blickle
  SEW obrázek
  Rainer Blickle

  Rainer Blickle

  Jürgen Blickle
  SEW obrázek
  Jürgen Blickle

  Jürgen Blickle

 • 1990

  SEW-EURODRIVE S.A. ve Forbachu, dceřiná společnost SEW-USOCOME

  1990

  Od otcových šlépějí k novým stopám

  Jaký otec, takový syn, nebo v tomto případě synové. Neboť i Rainer a Jürgen Blickleovi ženou další rozvoj podniku kupředu s novými myšlenkami a prozíravou strategií.

  Příkladem je získání většinového podílu ve společnosti Pfeffer & Partner Getriebebau GmbH v roce 1990. Dalším příkladem pokračujícího růstu je v roce 1992 založení SEW-EURODRIVE S.A., dceřiné společnosti SEW-USOCOME ve východofrancouzském Forbachu.

 • 1994

  Úhlový převodový motor SPIROPLAN®

  1994

  Nové pohony - síla inovace

  Evoluce s ocelovým ozubením: S konstrukční řadou převodových motorů SPIROPLAN®dokazuje firma SEW-EURODRIVE v roce 1994 opět svou schopnost inovace. Ozubení ocel/ocel a speciální záběrové poměry zubů robustních úhlových převodových motorů budí při svém představení na trhu rozruch a nadšení.

  V roce 1994 dobývá SEW-EURODRIVE další kontinent. Čínské přístavní město Tchien-ťin s dceřinou společností SEW-EURODRIVE Co, Ltd. od teď slouží jako hlavní těžiště veškerých aktivit v zemi draka. Další záznam na mapě světa získává finské hlavní město Helsinki. Získání podílu ve společnosti Santasalo Ltd. posiluje i expanzi do severní Evropy.

  Založení společnosti SEW-EURODRIVE Co, Ltd. v Tchien-ťinu, Čína
  SEW obrázek

  SEW-EURODRIVE v Říši středu

 • 1995

  Sedmičková řada převodovek, uvedení na trh 1995

  1995

  Revoluční budoucnost pohonné techniky

  Uvedení sedmičkové řady převodovek na trh naráží na stejný ohlas, jako již rok před tím zavedení konstrukční řady úhlových převodových motorů SPIROPLAN®.

  V roce 1995 je ale i rokem restrukturalizace skupiny firem. Vznikají holdingové a řídicí společnosti v Rotterdamu a holdingová společnost s ručením omezeným v Bruchsalu. Růst pokračuje a vrcholí v roce 1999 stavbou a uvedením do provozu nové výroby na elektronické součásti v Bruchsalu. O rok později již stojí na nejvyšším stupínku pódia vítězů v soutěži o titul „Nejlepší továrna roku 2000“.

  Vyznamenaná výroba elektroniky
  SEW obrázek

  Vyznamenaná výroba elektroniky

 • 2003

  Ernst-Blickle-Innovations-Center (EBIC)

  2003

  Milénium, miliarda, zaměstnanci

  Nové tisíciletí začíná pro SEW-EURODRIVE stejně úspěšně, jako skončilo to uplynulé. V roce 2003 překračuje obrat podniku poprvé značku jedné miliardy eur. V témže roce otevírá v Bruchsalu své brány i Inovační centrum Ernsta Blickleho, zkráceně EBIC. Futuristicky působící skleněná stavba s přidruženým zkušebním a testovacím prostorem slouží do budoucna jako celosvětové řídicí středisko všech výzkumných a vývojových prací společnosti SEW-EURODRIVE. Novostavba je poctou průkopnickému vedení podniku ze strany Ernsta Blickleho a vytváří prostor pro 400 pracovních míst.

  V roce 2004 končí další fáze výstavby, a ve městě Graben-Neudorf otevírá své brány Service Competence Center Střed. V souvislosti s otevřením Competence Centra představuje SEW-EURODRIVE i svou službu Complete Drive Service, zkráceně CDS®. Vynikající stavebnice služeb, která zavádí servis přizpůsobený na míru individuálním potřebám zákazníků.

  Servisní stavebnice CDS® Complete Drive-Service
  SEW obrázek

  Servisní stavebnice CDS®Complete Drive Service

 • 2006

  75. výročí 2006

  2006

  75 let a firmu stále něco pohání dopředu

  Ke korunovační svatbě patří i královská slavnost. A tak se 20. května 2006 připilo na nádvoří zámku v Bruchsalu na 75 let trvání společnosti SEW. Bilance k tomuto dni: 11 výrobních a 58 montážních závodů, stejně jako prodejních poboček a zastoupení ve 44 zemích.

  Krásné vzpomínky a krásné vyhlídky

  Zatímco jedni ještě žijí nostalgií, ve společnosti SEW-EURODRIVE již stojíme oběma nohama v budoucnosti: V DriveAcademy®, ústředním vzdělávacím institutu firmy SEW-EURODRIVE pro zákazníky, vlastní zaměstnance a příští generaci kvalifikovaných perspektivních pracovníků. Dodnes jsou školicí prostory DriveAcademy®v závodech Bruchsal, Garbsen, Meerane, Langenfeld hojně navštěvovaná zařízení dalšího vzdělávání.

  DriveAcademy® v Bruchsalu
  SEW obrázek

  DriveAcademy®v Bruchsalu

 • 2008

  Průmyslové převodovky konstrukční řady X

  2008

  Základ nové řady průmyslových převodovek

  V roce 2008 začínají práce na nové perspektivní výrobně průmyslových převodovek v Bruchsalu. Nový výrobní závod je koncipován pro výrobu planetových převodovek konstrukční řady P a nově vyvinutých průmyslových převodovek konstrukční řady X. Čelní a kuželočelní převodovky konstrukční řady X rozšiřují program SEW-EURODRIVE směrem nahoru a pokrývají celosvětovou potřebu robustních velkých převodovek se silným krouticím momentem v oblasti techniky pro přepravu kusového a sypkého zboží a velkých procesních strojů.

 • 2010

  Závod na výrobu velkých převodovek v Bruchsalu

  2010

  Velké převodovky, velká budoucnost

  Otevření závodu na výrobu velkých převodovek v Bruchsalu. Svého času největší staveniště v Bádensku-Württembersku se během méně než 2 let proměnilo na impozantní výrobnu.

  Nový závod společně do provozu uvádějí majitel a výkonný ředitel společnosti SEW-EURODRIVE Rainer Blickle a ministerský předseda Stefan Mappus. Startovací výstřel pro zahájení výroby velkých průmyslových převodovek pro použití v přístavech, hornictví nebo cementových mlýnech.

  Projekt v hodnotě 100 milionů eur se rozprostírá na zastavěné ploše 60000 metrů čtverečních a nastavuje standardy v oblasti trvalé udržitelnosti: cca 145 000 kWh - taková je produkce fotovoltaické elektrárny instalované na střeše.

  Závod na výrobu velkých převodovek v Bruchsalu
  SEW obrázek

  Závod na výrobu velkých převodovek v Bruchsalu